گردشی پر نشاط در راهروی مفاهیم ریاضیات


گردشی پر نشاط در راهروی مفاهیم ریاضیات
همراه با "شیطونک سرزمین اعداد"

علم ریاضیات- علم اعداد- از علوم طبیعی به شمار نمی رود، اما علوم طبیعی برای حل مسائل خود به علم ریاضیات احتیاج دارد. به گفته دکتر دیبایی، استاد ریاضی دانشگاه تربیت معلم تهران: "علم ریاضی، علم قانونمند‌کردن تجربیات طبیعی است که آن را در گیاهان و بقیه مخلوقات مشاهده می‌کنیم. علم ریاضیات این تجربیات را دسته بندی و قانونمند کرده و همچنین توسعه می دهد".


به گزارش روابط عمومی مؤسسه انتشارات قدیانی، کتاب " شیطونک سرزمین اعداد"، تألیف هانس ماگنوس انزنسبرگر، با فروش بیش از یک میلیون نسخه در جهان و ترجمه به 26 زبان زنده دنیا، با روایتی تخیلی به آموزش این دانش مهم و تأثیرگذار برای بچه‌ها پرداخته است.

در دنیای بعضی از ما، ترس و اضطراب از امتحان ریاضی، حل تمرین‌های آن در منزل و درست و غلط بودن آن در هنگام ارائه به معلم، تأثیر این درس بر معدل، انتخاب رشته، کنکور و رشته دانشگاهی، وجود داشته و دارد. ترسی که از این علم در بچه‌ها وجود دارد، گاهاً به دلیل عدم شناخت کامل و کافی از ریشه اصلی علم ریاضی، یعنی اعداد است.

اعداد در علم ریاضی تعریف، قاعده و قانونی دارد که با توجه به قانونمند بودن خود، در برخورد با چهار عمل اصلی، برایش اتفاقاتی پیش می‌آید که ریشه‌یابی آن اتفاقات، در درک بهتر این دانش بسیار
مهم است.

این کتاب که توسطِ واحد کودک و نوجوان مؤسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه) منتشر شده، با حضور پسری دوازده ساله که از ریاضی خوشش نمی آید، شروع می شود. او شبی در خواب، شیطونکی را ملاقات می کند که خود را "شیطونک سرزمین اعداد" معرفی کرده و او را به سرزمین شگفت انگیز و رنگارنگ اعداد می برد. این قصه دوازده شب متوالی به طول می انجامد و در این مدت "رابرت" - پسر بچه دوازده ساله قصه - با شیطونک سرزمین اعداد، در سرزمین اعداد ملاقات کرده و دریافت‌های متفاوت، شیرین و جدیدی از ریاضیات کسب می کند.

کتاب شامل دوازده فصل است که هر کدام از فصل‌ها قصه‌ي یک شب را تعریف می کند: در شب اول، شیطونک درباره عدد یک و معرفی اعداد برای "رابرت" صحبت می کند، و در شب‌هاي بعدي درباره‌ي عدد صفر و ارزش آن، اعداد اول، به عنوان (بدقِلِق)، ضریب افزایش اعداد با عنوان (اعداد مثلثی و نارگیلی) و ... توضيح مي‌دهد و در آخرین فصل بعد از معرفی اعداد تخیلی، رابرت با ریاضی دان مشهوری ملاقات می کند.

زبان تخیلی و طنز این کتاب، ارتباط شگفتی با دنیای خیال بچه‌ها برقرار می کند؛ در قسمتی از کتاب آمده: " رابرت دیگر به دیدن شیطونک در خواب عادت کرده بود. حتی مشتاقانه منتظرش می‌ماند. البته بدون دیدن او با آن طرز فکر خاص و بدخلقی‌هایش راحت تر می خوابید- هیچ وقت نمی شد حدس زد که چه موقع فریاد می کشید- ولی خواب دیدن شیطونک بهتر از آن بود که ماهی لزجی او را ببلعد یا به طرف چاله سیاهی سر بخورد...". در کنار زبان شیرینی که این کتاب دارد، تصویرسازی‌های متناسب "روت راوت زوزانه برنر"، به ملموس بودن فضا برای بچه ها بسیار کمک می کند.

واحد کودک و نوجوان مؤسسه انتشارات قدیانی (کتاب های بنفشه)، کتاب "شیطونک سرزمین اعداد، برای بچه‌هایی که ریاضی را دوست ندارند" تأليف "هانس ماگنوس انزنسبرگر" و با ترجمه "حمیده جمشیدی ها"، در تیراژ 1100 نسخه و با قیمت 15000 تومان، روانه بازار کتاب کرده است.