پیامبر و حكايت‌هاي خواندني براي نوجوانان


پیامبر و حكايت‌هاي خواندني براي نوجوانان

داستان، حکایت و روایت در انتقال مفهوم و اندیشه بسيار تأثيرگذار است و نقش مهمی در بیان راهکارها، اصول و موازین اخلاقی و انسانی ایفا می کند؛ راوی داستان نیز به جهت نوع نگرش و سلوکش، تأثیر مهمی در بطن قصه ها و روایات داشته و دارد و مهم تر از همه اینکه این بار راوی داستان، پیامبراسلام (ص) است.

به گزارش روابط عمومی انتشارات قدیانی، کتاب "پیامبر(ص) قصه می گوید" نوشته " غلامرضا حیدری ابهری"، كه در قالب 40 حکایت به روایتگری آن پرداخته است. این 40 حکایت از زبان پیامبراسلام (ص) بيان شده كه بسيار خواندنی است و تأمل در آن سبب گشایش پرتوِ جدیدی از شناخت دنیای پیرامون بر افق اندیشه نوجوانان است.

                                       

"غلامرضا حیدری ابهری" پیش از این با مجموعه دیگری به نام " 92 درس سازنده از زندگی پیامبر (ص) " ارتباط خوب و تأثیرگذاری با دنیای پاک نوجوانان برقرار کرد. او در کتاب مذکور نوجوانان را با جزئیات زندگی پیامبر (ص)، از قبیل: اهمیت به بهداشت و نظافت، شوخی کردن، غذا خوردن، چگونگی ارتباط با بچه‌ها و ... آشنا می کند؛ و این بار کتابی را تهیه و تنظیم کرده که به اندیشه حضرت محمد (ص) به گونه‌ای دیگر می نگرد.

نویسنده در ابتدای کتاب "پیامبر(ص) قصه می گوید" اینطور آورده است:"... بی شک شناساندن بزرگان علم، معرفت، هنر، اخلاق، عرفان و حماسه به نسل جدید، کمک شایانی به تربیت بهتر آنان خواهد کرد. برماست که به هر بهانه ای یاد رسول خدا (ص) را در دل کودکان، جوانان و نوجوانانمان زنده کنیم و در هر فرصتی، دل آنان را با یاد پیامبر(ص) معطّر سازیم. ...".

او در ادامه توانسته پس از حکایت‌ها قسمتی را با عنوان باز هم بخوان بیاورد و به تحلیل و تفسیر حکایت بپردازد. در پایان هر صفحه نیز منبع استخراج حدیث و حکایت بیان شده است.

در یکی از حکایت ها به نام " هفت ساعت مهلت " درباره توبه صحبت می کند و در حكايت دیگری با عنوان " اتاقی با دو در" از زود گذر بودن دنیا می گوید.
در روایت‌هایی با نام‌های" لقمه نجات‌بخش" و " آیا مرا می شناسی؟" از ثواب و برکت کار خیر نكاتي را مطرح كرده و پس از آن در حكايتي با عنوان " ارزش دعا" از برکات دعا سخن به میان می‌آورد و همه این ارزش‌ها را با داستان و روایت بیان می کند و برای تحلیل و تفسیر آنها در برخی موارد از احادیث بهره می برد. برای نمونه در قسمتی از کتاب، حدیثی با این مضمون آمده: " شاد کردن همه خوب است و شادکردن بچه ها ثوابش از همه بیشتر است".

خواندن و مطالعه این کتاب و کتاب‌هایی از این دست نه تنها برای نوجوانان، بلکه برای بزرگ تر‌ها نیز پیشنهاد می‌شود. آنهایی که در این مشغله روزگار جایگاه و راهکاری می خواهند تا کمی اندیشه‌هایشان غبار روبی شود و روح و جانشان تازه گردد.

(کتاب‌های بنفشه) واحد کودک و نوجوان مؤسسه انتشارات قدیانی، کتاب " پیامبر قصه می گوید" نوشته " غلامرضا حیدری ابهری" را در 48 صفحه و 2200 نسخه به قیمت 2200 تومان روانه بازار کتاب کرد.