6 قصه از اسکار وایلد برای بچه‌ها


"6 قصه از اسکار وایلد برای بچه‌ها"

واحد کودک و نوجوان مؤسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)،" 6 قصه از اسکار وایلد برای بچه ها" را با ترجمه "سعیدا زندیان" و تصویرگری "پی.جی. لینچ" ، برای کودکان و نوجوانان و علاقه‌مندان این نویسنده ایرلندی، منتشر کرده است.


به گزارش روابط عمومی انتشارات قدیانی، این مجموعه شامل شش قصه کوتاه در مورد خودخواهی، فداکاری، عشق، درک متقابل و شگفتی‌های اندیشه است كه در قالبی تمثیلی با روایتی داستان‌گونه به همراه تصویرسازی هنرمندانه واژه‌ها و شخصیت پردازی‌های ملموس بيان شده و در کنار داستان‌پردازی، کودکان و نوجوانان را با نگاهی تازه، متفاوت و اندیشمندانه با دنیای بیرون، همراه می سازد.

اسکار فینگل اُ. فِلاهرتی ویلز وایلد، که به نام هنری اسکار‌ وایلد معروف است، (۱۶ اکتبر ۱۸۵۴ تا ۳۰ نوامبر ۱۹۰۰( شاعر، داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و نویسنده داستان‌های کوتاه ایرلندی بود که در شهر دوبلین ایرلند در خانواده‌ای فرهنگی متولد شد. او یک برادر به نام "ویلیام" داشت که در جوانی درگذشت، در دانشگاه آکسفورد تحصیل کرد و حاصل ازدواجش دو فرزند بود که مجموعه داستان "شاهزاده خوشبخت (خوشحال)" را برای آنها نوشت.

اسکار وایلد معتقد است که انسان از طریق عشق ورزیدن به اطرافیان، همنوعان و جهان پیرامون خود می تواند انسان بهتری باشد و به زیبایی درونی دست پیدا کند. از این دست در داستان شاهزاده خوشحال آمده است:" ... اما پرستوی مهربان و شاهزاده فداکار هرگز نمی‌میرند و تا دنیا باقی است ازخودگذشتگی و انسان دوستی آنها بر سر زبان‌ها جاری است".

یکی دیگر از نکات بارز داستان‌های اسکار وایلد، جان بخشی به جهان پیرامون و تصویرسازی با واژه‌هاست. به طوری که در داستان "موشک شگفت انگیز" ( که در این مجموعه آمده است) با جان بخشی ملموسی به یک قورباغه، فضای قصه پردازی خود را باورپذیرتر می کند:
قورباغه گفت:" می دانم! شما با سرفه کردن صدای مرا تأیید می کنید. امیدوارم شما را امشب کنار برکه مرغابی‌ها ببینم. حالا باید بروم و دنبال دخترهایم بگردم. من شش تا دختر کوچولوی قشنگ دارم، می ترسم یک وقت به دام اردک ماهی بیفتند. او هیکل بزرگی دارد، بدش نمی‌آید بچه های مرا برای صبحانه یک لقمه چرب و نرم بکند. بسیار خوب، من رفتم، خداحافظ، مطمئنم از هم صحبتی با من لذت بردی".

و در جایی دیگر فضای داستان را اینگونه به تصویر می کشد:
... بعد از گذشت ماهها و از راه رسیدن بهار، همه جا باز رنگ تازگی به خود گرفت و در گوشه و کنار، گل و شکوفه و پرنده های کوچک دیده می شد. اما در باغ آقاغول خودخواه هنوز زمستان بود و انگار بهار با آن قهر کرده بود... .

اسکار وایلد تأثیرات بسیار زیادی روی داستان‌ نویسان و نمایشنامه نویسان بعد از خود داشت. سه اثر بسیار مشهور او به نام های "تصویر دوریان گری"، "اهمیت ارنست بودن"،" روح کانت روپل" است که شهرت جهانی داشته و توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده است.

به تقدیر از اسکار وایلد اینطور آمده است: " نمایشنامه ها، روایت های ترسناک و داستان های اسکار وایلد تا به امروز بسیار محبوب هستند. او راوی شگفت انگیزی بود؛ چه در نوشتن و چه در صحبت کردن؛ و در دوران خودش به دلیل سخنان هوشمندانه و کنایه دارش مشهور بود".

مجموعه " 6 قصه از اسکار وایلد برای بچه‌ها" شامل قصه‌های: "غول خودخواه"، "بلبل و گل سرخ"، "دوست فداکار"، "شاهزاده خوشحال"، "موشک شگفت‌انگیز" و "پادشاه جوان" است که با تصویرسازی‌های زیبا و هنرمندانه که با فضای قصه بسیار هماهنگ و همسو است باورِ اندیشه نویسنده را برای مخاطب لذت بخش‌تر و آسان تر می کند، منتشر شده است.

کتاب‌های بنفشه (واحد کودک و نوجوان مؤسسه انتشارات قدیانی)، مجموعه مذکور را در 120 صفحه مصور، در تیراژ 1100 نسخه با قیمت 5500 تومان در اختیار علاقه مندان قرار داده است.