"کودکان کابل" شجاعانه زیستن در جنگی بی پایان


"کودکان کابل" شجاعانه زیستن در جنگی بی پایان

کودکان کابل، روایتی از زندگی شجاعانه ساکنان افغانستان در روزهای پر از جنگ و درگیری این سرزمین است که انتشارات قدیانی به تازگی آن را در اختیارعلاقه‌مندان قرار داده است.


به گزارش روابط عمومی نشر قدیانی، چندي پيش از "دبورا الیس" نویسنده کانادایی این کتاب، مجموعه داستانی سه گانه " دختران کابلی" منتشر شد. مجموعه ای که همچون این اثر با ترجمه "شهلا انتظاریان" و همکاری کتاب‌های بنفشه ( واحد کودکان و نوجوان نشر قدیانی) وارد بازار کتاب شد.

همان گونه که از عنوان کتاب نیز مشخص است؛ این اثر زندگی کودکان و نوجوانان افغان را شامل می شود که بی هیچ گناهی درگیر جنگ و ناامنی‌های داخلی و خارجی شده‌اند. اغلب منتقدان ادبی نوشته‌های" الیس" را آثاری
ضد جنگ می دانند‌؛ چرا که وی در میان کتاب‌ها و داستان‌هایش ویرانی‌های جنگ را به تصویر می کشد.

از جمله ویژگی‌هایی که نوشته‌های " الیس" را قابل توجه می سازد؛ تجربه‌های نزدیکی است که او از زندگی با زنان و کودکان کابلی به دست آورده است. مشاهداتی که این نویسنده کانادایی را قادر به خلق داستان‌هایی بر اساس مستندات واقعی کرده است.

" الیس" حاصل مراجعه به انجمن پناهندگان افغان در کانادا و پس از آن در پاکستان و مسکو را در قالب چهار کتاب در اختیار مخاطبان قرار داده است. در میان دیگر نوشته های او که با استقبال خوبی هم روبرو شده اند، این کتاب یکی از آثار شاخص وی به شمار می آید. جایزه " نورما فلک (norma fleck ) " برای کتاب های غیر داستانی و کسب عنوان یکی از 5 کتاب برتر جایزه ادبیات کودک " تی دی (TD) کانادا" از جمله افتخاراتی هستند که " دبورا الیس" برای انتشار این کتاب به دست آورده است.

کودکان کابل بر اساس مصاحبه‌های متعددی که "الیس" با کودکان و نوجوانان افغان انجام داده؛ شکل گرفته است. اگر نگاهی به صفحات کتاب بيندازید؛ " کودکان کابل" در بردارنده گفت و گوهای متعددی است که هر کدام از زبان افراد مختلفی نوشته شده‌اند. این مصاحبه‌ها اغلب در کابل انجام شده‌اند چرا که " الیس" به علت دلایل امنیتی نتوانسته از شهر کابل دورتر برود.
البته مصاحبه‌ها به صورت سؤال و جواب و شیوه رایج در رسانه‌ها منتشر نشده اند. "الیس" در ابتدای هر گفت و گو توضیحات مختصری در ارتباط با بخشی از زندگی کودکان و نوجوانان افغان داده و پس از آن نیز سخنان آنان را
آورده است.

با وجود شرایط سختی که در میان گفته‌های اغلب این کودکان دیده می شود شاید جالب باشد که بدانید آنها امید بسیاری به نجات کشورشان از این شرایط و بهبود زندگی خود دارند. آنگونه که مصطفی، نوجوان 13 ساله کابلی می گوید: « به نظر من افغانستان کشور بزرگی می شود؛ مخصوصاً اگر کسی مثل من رئیس جمهورش شود. اگر رئیس جمهور شوم به مردم فقیر کمک می کنم تا دیگر کسی گرسنه نماند و همه برق داشته باشند. قانونی وضع می کنم که همه حتی بزرگ ترها مجبور باشند به مدرسه بروند تا افغانستان آینده ساخته شود.»

"کودکان کابل" نوشته " دبورا الیس" با ترجمه "شهلا انتظاریان" در 176 صفحه با تیراژ 2200 نسخه و قیمت 7000 تومان از سوی نشر قدیانی منتشر شده است.