داستان‌هایی از «سیرالملوک»، برای کودکان بازنویسی می شود


مژگان شیخی از بازنویسی و خلاصه‌نویسی «سیاست‌نامه(سیرالملوک خواجه نظام‌الملک)» برای گروه سنی کودکان خبر داد و گفت: آثار زیر چاپ بسیار است که به دلیل مشکل کاغذ منتشر نمی‌شوند و باید فکری در این خصوص اندیشیده شود.

مژگان شیخی، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار انتشارات قدیانی، بیان داشت: از چند ماه گذشته به بازنویسی «سیاست‌نامه» و در واقع سیرالملوک برای گروه سنی کودکان پرداختم که در آینده نزدیک منتشر می‌شود.

وی با بیان اینکه این کتاب دربردارنده دوازده قصه کوتاه برای مخاطبان کودک است، اضافه کرد: کتاب «سیاست‌نامه» داستان‌هایی از ادبیات کهن است که در آینده نزدیک از سوی انتشارات «قدیانی» منتشر و روانه بازار نشر می‌شود.

شیخی ادامه داد: سیرالملوک دارای متنی سنگین اما در عین حال زیبا است که مطالعه آن برای مخاطبان کودک مشکل است به همین منظور به بازنویسی این اثر پرداخته و داستان‌هایی که برای این گروه سنی مناسب‌تر است را بازنویسی ساده و خلاصه‌نویسی کرده‌ام.

وی افزود: تاکنون آثار بسیاری را برای گروه سنی کودک و نوجوان در انتشارات «قدیانی» نوشته ام که به زودی چاپ می شود.

بر اساس این گزارش، ابوعلی حسن پسر علی پسر اسحاق طوسی، معروف به «خواجه نظام‌الملک طوسی» (396 شمسی - 28 مهر 471 شمسی؛ 408 قمری - 10 رمضان 485 قمری؛ 1018 میلادی - 14 اکتبر 1092 میلادی) وزیر نیرومند دو تن از شاهان دوره سلجوقیان در ایران بود که او نویسنده کتاب سیاست‌نامه(یا سیرالملوک) است. همچنین وی در پردازش تقویم جلالی با دانشمندانی همچون خیام همکاری داشت، این تقویم در سال 451 هجری تکمیل شد.