دغدغه‌های محمود‌زاده در قالب زندگی شهیدان باکری بیان شد


دغدغه‌های محمود‌زاده در قالب زندگی شهیدان باکری بیان شد

نصرت‌الله محمود‌زاده از انتشار کتابی با عنوان «سرزمین آبی من» تا زمان برگزاری چهارمین نمایشگاه ملی دفاع مقدس خبر داد و گفت: در این کتاب دغدغه‌ها و افکارم را درباره جنگ تحمیلی در قالب دو برادر شهید مهدی و حمید باکری بازگو کرده‌ام.

به گزارش روابط عمومی انتشارات قدیانی، نصرت‌الله‌ محمود‌زاده عنوان کرد: رمانی با نام «سرزمین آبی من» نوشته‌ام که از سوی انتشارات قدیانی تا چهارمین نمایشگاه ملی دفاع مقدس (روزهای پایانی مهر‌ماه 92) منتشر می‌شود.

نویسنده «سفر سرخ» درباره محتوای کتابِ در آستانه انتشار خود توضیح داد: «سرزمین آبی من» را با الهام از زندگی حمید و مهدی باکری نوشته‌ام. رمان مفصلی است و نگاه تازه‌ و معرفت‌شناسانه‌ای به موضوع جنگ تحمیلی و زندگی شهدا دارد. بر اساس سوژه‌ای که در ذهن داشتم، تصمیم گرفتم داستان کتاب را بر محور شخصیت این دو شهید دنبال کنم.

محمود‌زاده درباره سوژه‌‌ای که در این کتاب پیگیری کرده است، توضیح داد: در «سرزمین آبی من» به موضوع‌هایی پرداخته‌ام که تاکنون بیان نشده‌است. این کتاب می‌گوید: مراحلی که افراد در جنگ تحمیلی طی کرده‌اند، چه پیوندی با زندگی دارد و تفاوت میان مردن و به شهادت رسیدن چیست؟

وی ادامه داد: رزمندگان برای شهادت نرفته بودند. رفته بودند تا کار مهمی انجام دهند که همان پیروزی بود. برای انجام این کار مهم، شهادت یکی از مهم‌ترین ابزار‌ها بود. داستان به هیچ‌وجه زندگی‌نامه این دو شهید نیست. ماجرایی است که در زندگی این دو شهید دنبال می‌شود. در این رمان می‌خواهم بگویم که قهرمانان شاهنامه در عصر امام خمینی(ره) به قهرمانان واقعی تبدیل شدند.

خالق «جاده بهشتیان» با بیان این‌که در «سرزمین آبی من» کوشیده است پیام‌های رزمندگان جنگ تحمیلی را در قالب رمان مطرح کند، گفت: نمی‌شود که رزمندگان هشت سال در جبهه باشند و دغدغه فکری نداشته باشند. در این رمان، به دغدغه‌های رزمندگان پرداخته‌ام. همچنین بخش‌هایی از کتاب به افرادی که مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند یا از جنگ سوء‌استفاده کرده‌اند می‌‌پردازد.

وی بر لزوم لحاظ کردن نگاه خاکستری بر روایت داستان‌های جنگ تحمیلی تاکید کرد و گفت: مردم باید همه ابعاد جنگ را بدانند. در این نوع نگاه، بهتر می‌توان واقعیت‌ها را بازگو کرد. نمی‌توانیم بگوییم که همه عراقی‌‌ها بعثی بودند. ما سرباز عراقی‌ داریم که در همین جنگ تحمیلی شهید شد. این موارد باید بیان شوند. «سرزمین آبی من» بخشی از چنین رویداد‌هایی را بیان می‌‌کند.

محمود‌زاده کتاب‌ها، مصاحبه‌ها و اسناد موجود را منابع نگارشی کتاب «سرزمین آبی من» عنوان کرد و افزود: بیشتر کوشیده‌ام از مصاحبه‌های چهره به چهره بهره بگیرم و افکار و دغدغه‌هایم را که به خاطر آن‌ها به جبهه رفته بودم در قالب این کتاب بیان کنم.